İmar Barışı

Anasayfa » İmar Barışı

İmar Barışı Nedir ?

İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek “yapı kayıt belgesi” ile vatandaşlarımızın imar sorunlarının çözülmesidir.  


İskan şartlarına uyan yapılarınızın, terk işlemlerini, mimari projesini ve zemin tespit tutanağını hazırlayarak kat mülkiyetine geçişini sağlıyoruz.

İmar Barışı Kat Mülkiyeti

Yapı Kayıt Belgesi Aldınız ! Peki İskan Süreci Nasıl İşliyor ?

1. Önce yapınızın iç ve dış ölçümlerini yapıyoruz.

2. Sonra Yapınız için “Mimari Proje” çiziyoruz.

3. Ardından yapınıza “Zemin Tespit Tutanağı” hazırlıyoruz.

4. Tapu kadastro onaylarından sonra kat mülkiyetli tapunuzu teslim ediyoruz.

Ülkemizdeki imara aykırı yapıların %50’in üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu da yaklaşık olarak 13 milyon bağımsız birime tekabül etmektedir. Bu yapılarda daha çok dar gelirli vatandaşlar oturmaktadır. Yapılan yasal düzenleme ile ülkemizde imar barışını sağlamak maksadı hedeflemiştir. Yapılardaki mevcut aykırılıkların büyük çoğunluğu 1950-2000 yılları arasındaki yapılaşmalardan kaynaklanmaktadır. Vatandaş ve Belediyeler arasında ortaya çıkan imardan kaynaklı sorunlar mahkemelerde altından kalkılamayacak kadar dosyaların birikmesine yol açmaktadır. Ayrıca Belediyeler imara aykırı yapılarla ilgili olarak yıkım işlemini bir çok sebepten dolayı gerçekleştirememektedir. Vatandaşlar bu ihtilaflardan dolayı oturdukları evlerine su, elektrik ve doğal gaz bağlatamamakta ya da kaçak kullanım yapmaktadır. Konut veya iş yerleri ekonomik olarak bir değer ifade etmemektedir. Fabrika ve konut yapıları ticari piyasalarda ipotek veya teminat olarak gösterilememektedir.

İmar Barışından Hangi Yapılar Faydalanabilecek 

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır.


Pergel Mühendislik Harita İnşaat Ltd. Şti.
Doğu Mh. 23 Nisan Cd. No: 59 Pendik İstanbul Türkiye

Tel: + 90 546 864 64 81
Fax: +90 216 390 33 68
Email:[email protected]

Whatsapp
Temsilci
Temsilci
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1